Gündem

Yener Çevik Hakkında

Yener Çevik Hakkında

Yener Çevik, 20 Eylül 1979, İzmir doğumlu bir Türk rap müzik sanatçısıdır. 1995 yılında aktif kariyerine başlayan sanatçı birçok önemli şarkıya ve düete imza atmayı başarmıştır. Sanatçı aynı zamanda “Asbest” ve “Sokak Kafası” isimleriyle de tanınmaktadır.

İzmir’in kenar mahallerinde dünyaya gelen Yener Çevik, aslen Erzurum’un Oltu ilçesine kayıtlıdır. Hayatla mücadelesi sırasında Orhan Gencebay ve Run DMC ile tanıştı. Bu yıllarda arabesk müzik ile rap müziği bir araya getirerek kendi tarzını oluşturması başarmıştır. Yener Çevik mp3lerini indir kariyerinin ilk yıllarından bu tarafa hayranları tarafından sıklıkla tercih edilmiştir.

Yener Çevik Hayatı ve Kariyeri

Yener Çevik, ilk canlı performansını okuduğu lisede ki sahnede göstermiştir. Bu sahnede “Liseli Genç” şarkısı ile ilk defa sesini duyurmaya çalışmıştır. Şarkılarında genellikle yaşadığı zorlukları, sevincini, hüznünü ve isyanını anlatmaya çalışmaktadır.

Sanatçı 2000’li yıllarda etkinliklere katılarak kendisini geliştirmeye çalışmıştır. J&B Müzik Festivali ve H 2000 bu konuda çıktığı sahnelerden bazılarıdır. Hayatında kırılma noktasını 2012 yılında yaşamıştır. İzmir’den İstanbul’a giderken içinde bulunduğu araç kaza yapmış ve ciddi yaralar ile kazadan kurtulsa da üç adet ciddi ameliyat sonrasında hayata tutunmuştur.

Yener Çevik Türkçe Rap adına önemli isimlerden birisi olmuştur. Yeraltı Operasyonu albümü Türk Rapinin ilk toplama albümü olma özelliğine sahiptir. Bu albüm 1 ve 2 olarak yayınlamıştır. Yurt dışında birçok projeye de kariyeri boyunca imza atmıştır. 2001 yılında Universal Müzik ile anlatmıştır. Bu anlaşma onun ilk solo albümünün yapma şansına sahip olmasına olanak vermiştir “Sus” albümü bu anlaşmanın ardından yayınlanmıştır.

DJ Mahmut ile çalıştığı dönemde Türkçe Rap Mixtape isimli çalışmasını duyurmuştur. Bu albüm ilk olarak Almanya’da ardından Türkiye’de yayına verilmiştir. İkinci albüm çalışmasıysa “İşporta Rap” adı ile sunulmuştur. Rap sanatçısı kariyeri boyunca birçok rapçi ile ortak çalışmalara imza atmıştır. Ceza ve Killa Hakan bunlardan sadece bazılarıdır.

Yener Çevik şarkılarını dinle Türkçe Rap severlerin en çok dinledikleri arasında yer almaktadır. Eypio, Ceza, Ayben, Fuat Ergin, DR. Fuchs, Killa Hakan, Ezhel, Sansar Salvo, Gazapizm ve Massaka birlikte sahneyi paylaştığı isimlerden sadece bazılarıdır.

Aktif müzik yerine devam eden Yener Çevik Youtube üzerinden en çok dinlenen Türkçe Rap şarkıcıları arasında yer almaya devam etmektedir. Kariyerinin ikinci döneminde dijitalleşmenin de verdiği etki ile albümlerin yerini tekliler almaya başlamıştır.

Sanatçı son teklisini ILS Vision Music etiketi altında “Gelene Bakın” şarkısı ile yapmıştır. Bunun yanında Sarı Kız, Gerçek Kahraman film müziği, Etraf, Sabaha Doğru, Sora Sora, Gözümle Gördüm gibi çalışmaları da vardır. Rap dinlemek isteyenlere agresif, hayatın içinden ve gerçekçi sözleri le hitap etmeye dikkat etmektedir. Ülkemizin en çok sevilen rap sanatçıları arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu