Gündem

TCMB faiz kararı ve karar metnindeki ifadeler yakından takip edilecek

Piyasa Gündemi

Fed toplantısında beklentilere paralel faiz oranlarında ve varlık alım programında bir değişikliğe gidilmezken, varlık azaltımının başlayacağına ilişkin yönlendirme ön plana çıktı. Bugün yurt içinde TCMB toplantısı kritik önemde. Piyasadaki genel beklentiler ve Gedik Yatırım olarak bizim beklentimiz faiz oranlarında değişime gidilmemesi yönünde şekillenirken, TCMB’nin faiz kararı ve karar metnindeki ifadeler TL varlıkların seyri üzerinde belirleyici olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler     
•    14:00 TCMB Faiz Kararı Önem: Yüksek
•    16:45 ABD – Öncü İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Son dönemde zayıf bir görünümün etkili olduğu küresel hisse piyasalarında dün toparlanma eğilimi ön plana çıktı. Genel olarak beklentiler dahilinde gerçekleşen Fed toplantısı sonrasında fiyatlamalarda anlamlı bir değişim yaşanmadı. Yurt dışındaki toparlanmanın katkısıyla BIST-100 Endeksi dün günü %1,58 oranında yükselişle 1.407,46 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri bulan yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,63 – 8,65 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,66’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün günün büyük bölümünü kararsız bir seyirle geçiren BIST 100’de akşam saatlerinde gelen alımlarla önemli bir toparlanma sağlandı ve endeks ara direnç olarak takip ettiğimiz 1.410 seviyesinin hemen altında kapanış gerçekleştirdi. Bugün ilk olarak 1.410 üzerinde tutunulup tutunulamayacağını takip edeceğiz. Dün de bahsettiğimiz gibi endekste ana direnç olarak 1.425 seviyesini takip ediyoruz ve burası geçilemediği sürece yükselişlere karşı temkinli yaklaşmanın faydalı olacağı görüşümüzü koruyoruz. 1.425 geçilebilecek ve üzerinde kapanışlar görülebilecek olur ise son günlerdeki satış baskısı hafifleyebilir. Aşağıda ise 1.396 ilk destekken altında 1.383 önemli olacaktır. Bu desteklerin altına sarkılması satışların sertleşmesine neden olabilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu