Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta Hastalığı

Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu, genetik hastalıklardan biridir. Görme kayıplarına en fazla neden olan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alıyor. İleri yaşlarda daha sık meydana gelen makula dejenerasyonu, tedavi edilmediği takdirde ilerleme gösterir.

Kesin bir tedavi yöntemi henüz bulunmasa da semptomlara yönelik tedaviler yapılıyor. Belirti başladığı andan itibaren ertelemeden uzman göz doktoruna muayene olunması gerekir. Aksi taktirde görme kaybı kalıcı olarak meydana gelebilir.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Günümüzden adından sıklıkla bahsedilen sarı nokta hastalığı gözün retina tabakasında meydana gelen hastalıktır. Makula bölgesindeki hücreler işlevini kaybettiğinde meydana gelir. Görme duyusunda en etkili görevi olan sarı nokta bölgesi hastalık ortaya çıktığı andan itibaren uzman hekim tarafından muayene edilmesi gerekir.

Sarı noktadaki hücreler zaman içinde yok olur ve bu nedenle görme kaybı yaşanır. Yaşam kalitesini en fazla etkileyen göz hastalıklarındandır. Tamamen görme kaybı yaşanmadan tedavisine başlanması gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Makula dejenerasyonu, göz hastalıklarında en fazla öneme sahip olan hastalıklar arasında yer alıyor. Genellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde daha sık meydana gelen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla görülme olasılığı daha yüksektir.

Yüksek tansiyon ve kolestrol hastalarında da görülebilir. Genetik bir hastalık olarak da meydana gelebilen makula dejenerasyonu, aile öyküsünde olan kişilerde görülebilir. Güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalan kişilerde de meydana gelebilir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Makula dejenerasyonu iki farklı tipte meydana gelir. Kuru ve yaş olarak gözlemlenen hastalığın günümüzde en sık rastlanılan çeşidi kuru makula hastalığı oluyor. Genellikle tek gözde ortaya çıkar ve diğer göze de sıçrama yapar. Kuru çeşidi görülen hastalarda yaş makula hastalığı ortaya çıkar.

Yaş ilerlediğinde daha fazla görülme meydana gelir. Çevresel faktörlere ve genetiğe bağlı olarak görülme tipleri de değişkenlik gösterir. Hastalığın ilerlememesi için kısa süre içinde muayene olunması önem taşır.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde adından daha sık duyulmaya başlanan makula dejenerasyonu acı ve ağrısız bir şekilde belirti göstermeye başlar.

Hastalık başlayan kişiler düz çizgileri eğri olarak görmeye başlar. İnce detay gerektiren işlerde ve kitap okurken daha fazla ışık gerekir.

Görme kaybı meydana çıkar. Tek gözde başlayan görme kaybı ilerleme göstererek iki göze birden yayılabilir. Kuru sarı benek hastalığı belirtileri ve yaş sarı benek hastalığı belirtileri ilerleme yönünden değişiklik gösterir.

Kimler Göz Doktoruna Başvurmalı?

Herhangi bir göz hastalığı olan kişiler göz doktoruna muayene olurken, hastalığı olmayan kişilerinde düzenli olarak göz doktoruna başvurmaları gerekir. Sarı benek hastalığında, belirtileri başlayan hastalar ise vakit kaybetmeden muayene olmaları gerekir.

Hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesi daha kolay ve mümkün olur. Fakat dikkate alınmadığında görme kaybı ilerleme gösterir ve bu nedenle tedavisi de zor olur. Sizler de düzenli olarak göz doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Makula dejenerasyonunda erken teşhis ve tanı büyük önem taşır. Tanının net bir şekilde konulabilmesi için göz dibi muayenesi yapılır. Retinada bir sorun olup olmadığı bu muayene ile belirlenir.

Göz dibi muayenesinin yanı sıra retina tomografisi ve göz anjiyosu da hekim gerekli gördüğü durumlarda yapılır. Hastalık görüldüğünde takip edilmesi için de özel test ve tetkikler yapılır. Sarı nokta hastalığı görme kayıplarını engellemek için en fazla öneme sahip olan hastalıktır.

https://gokhangulkilik.com/sari-nokta-hastaligi/ hakkında bilgi için hemen sitemizi ziyaret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu