Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Yılın son haftasını yatay kapatan endeks, yeni yıla hafif yükseliş ile devam etmektedir. Pazartesi TÜİK tarafından Aralık enflasyonunu 19 yılın zirvesini görerek 13,58% olarak açıklandı. Yıllık bazda ise bu oran 36,08%’i gördü. Açıklanan veriler yurtiçi enflasyonun daha hızlı arttığı konusunda endişeleri daha da arttırdı. Sigara ve alkol ürünlerinde ÖTV artış oranı 47,39% oldu. Bu zamlar ve diğer elektirik gibi Ocak ayı içinde gerçekleşen zamlar şirketlerin karlılıklarını olumsuz yönde etkileme riskini bulundurmaktadır. Ayrıca yükselen vakalara rağmen diğer ülkelerde olduğu gibi yurtiçinde de korona karantina kurlları gevşetildi. Bugün Borsa İstanbul Yönetimi, BIST50’de açığa satışta yukarı adım kuralının uygulanacağını duyurdu.

USDTRY… Yılı kapatırken Aralık ayı içinde 18,36 TL seviyelerini gören kur, Cumhurbaşkanı’nın “Ekonomik önlem paketi” açıklaması sonrası düşüşünü devam ettiren parite, yeni yıl ile enflasyonist endişeler sebebi ile tekrardan yukarı yönlü hareketlenmektedir. Haftaya 13 TL seviyelerinde başlayan kur, momentumunu yavaşlatma eğilimindedir. Bununla birlikte enflasyonist baskılar ışığında Goldman Sachs, Türkiye için enflasyon beklentisini 40%’ın üstüne çıkacağını ve tüm yıl boyunca bu seviyede kalacağını tahmin ettiklerini belirtmiştir. Bir tahminde JP Morgan tarafından geldi. Onlarda Mayıs ayında enflasyonun %55 leri göreceği ve bu süreden sonra kasım ayına kadar %50 seviyelerinde sabit kalacağını öngörmektedir.

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite tekrardan yukarı yönlü hareket etmektedir. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” ile 20 TL seviyelerini test eden parite de 15 TL seviyelerinde oynaklık azalmıştır.

EURUSD… Yeni yıl da Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri devam etmektedir. En son Dünya Sağlık Örgütü varyantın “tsunami” etkisi oluşturmasından endişe duyduklarını belirttiler. Ancak diğer ülkeler arasında karantina kurallarında semptomlar bazında karantinayı daha da gevşetme haberleri gelmektedir. Ayrıca Almanya, olası bir personel krizini önlemek için karantina kurallarında değişiklik yaparak kısaltmayı düşünüyor.

XAUUSD… Altın fiyatları, yeni yıla başlarken haftayı hafif yükseliş devam ettirmektedir. Özellike Avrupa tarafından gelen tam kapanma haberi bu endişeleri ve İngiltere’de ve Yunanistan’da kısıtlamaların sıkılaştırılması bu endişeleri desteklemektedir. Global risk algısının yüksek olduğu dönemler içinde Ons Altın gözde değer saklama aracı olarak yerini korumaktadır.

GLDGR… Gram altın Aralık ayı içerisinde TL’nin değer kaybı ile yukarı yönlü ivmesine devam etmişti. Mevcut “Ekonomik önlem paketi” öncesi 1000 TL seviyelerini gören gram altın yaklaşık 600 TL seviyelerinden tekrardan yukarı yönlü toparlanma göstermiş ve sabah saatlerinde 800 TL seviyelerinde seyretmektedir.

BRENT… Geçen aylar da OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. Dün yapılan OPEC + toplantusında 400 bin varillik üretimin Şubat ayında da devam edeceği kararı alındı. Brent petrol bu haberle beraber hafif yükseliş seyrini devam ettirmektedir.

S&P500… Yeni yıla karışık başlayan global piyasalar, Omicron varyantı ve arz kaynaklı enflasyonist baskılar eşiğinde karışık seyire devam etmektedir. Dün açıklanan ABD PMI verisi Aralık ayı için 57,7’ye revize edildi. Ayrıca ABD inşaat harcamaları Kasım ayında 0,4% azalarak beklentilerin altında yükseliş gösterdi. Rekor sayıda çalışan Kasım ayında işinden ayrıldı ve ISM endeksi 11 ayın en düşük seviyesine geriledi. Özelikle FED tutanaklarında Omicron etkisinin toparlanmayı ciddi anlamda etkilemeyeceği belirtildi. Bununla birlikte tutanaklardan faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği kaydedildi. Bugün gözler ABD istihdam verilerinde olacaktır.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu