Gündem

Nötr risk iştahı

24 Haziran 2021

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

Hafta genelinde toparlanma eğilimi gösteren küresel piyasalar bu sabaha nötr risk iştahıyla başlıyor. Dün karışık bir görüntüyle günü kapatan ABD borsalarının ardından Asya borsaları da bu sabah yön bulmakta zorlanıyor. Dolar endeksi (DXY) ve pariteler de yatay. Her ne kadar bazı Fed üyeleri şahin konuşmaya devam etseler de Powell’ın açıklamalarının ardından faiz artış beklentisinin 2022 sonundan 2023’ün başına kaydığı diğer yandan dün iyi gelen PMI verileri ile küresel ekonomik toparlanmanın sağlam bir zeminde ilerlediği ortamda piyasa iyimser tarafta kalabilir. Dün 8,59’lara kadar gerileyen ve günü 8,64 seviyesinden kapatan Dolar / TL ise bu sabah hafif yükseliş eğilimi gösterse de BIST100 endeksi küresel borsalardaki görüntüye paralel güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Ancak, endeks ağırlığı yüksek hisselerdeki zayıflık ve kurun yönünü tekrar yukarı çevirme eğiliminde olması ile birlikte endeks gün içerisinde baskı altında kalabilir. Türkiye ile ilişkilerin ele alınacağı ve bugün başlayıp iki gün sürecek AB Liderler Zirvesi’nden gelebilecek haber akışı yakından takip edilecek.
 

     

MAKROEKONOMİ

   

Dün küresel ölçekte PMI verileri izlendi. Avrupa’da kısıtlamaların gevşetilmesi, aşılama sürecindeki ilerlemenin özellikle artan taleple birlikte hizmet PMI verilerine olumlu yansıdığı görülmekte. Euro Bölgesi’nde hizmet PMI 58’e yükselirken, imalat PMI ise 63,1 ile yatay seyretti. Böylelikle bileşik PMI 57,1’den son 15 senenin en yüksek rakamı olan 59,2’ye yükseldi ve 2. çeyrekte AB ekonomisinin büyüme rakamlarının olumlu gelebileceğine işaret etmekte. Fiyat baskılarının ise belirginleştiği görülürken, tedarik sürecindeki sıkıntılar bu ayki rapora da yansıdı. En büyük ticaret ortaklarımızdan Almanya’da ise bileşik PMI 60,4’e yükselerek, ihracatımız için olumlu sinyal verdi. İngiltere’de ise PMI rakamlarında gerileme görülmekte fakat güçlü görünümünü sürdürdü. İmalat PMI 65,6’dan 64,2’ye, hizmet PMI ise 62,9’dan 61,7’ye geriledi. İstihdam endeksi ve tedarik zincirindeki sıkıntılarla girdi maliyetleri ve fiyatlara ilişkin alt endeksler de rekor seviyeleri işaret etmekte. ABD’de imalat PMI 62,6’ya yükselirken, hizmet PMI ise 70,4’ten 64,8’e geriledi. Böylelikle bileşik endeks 68,7’den 63,9’a geriledi fakat halen güçlü genişleme bölgesinde. İmalat tarafında tedarik sürelerinde artış görülürken, istihdam tarafında firmalar işçi bulmakta zorluk çektiklerini belirtmekte. Fiyat baskıları ise diğer bölgelerde olduğu gibi ABD tarafında da belirgin.

           Kaynak: Markit.
Bugünkü veri takvimine bakıldığında,
 
ABD tarafında, TSİ 15.30’da bu yılın birinci çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyümesi ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi nihai verileri açıklanacak. Bu yılın birinci çeyreğinde yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH, bir önceki çeyreğe göre hızlanarak %6,4 büyüme sergilemişti. Büyümede, teşvik paketleri ile dağıtılan nakit çekler sayesinde tüketici harcamaları etken olmuştu. Kişisel harcamalar, konut ve konut dışı sabit yatırımlar, hükümet harcamaları reel GSYH’yi yukarı çekerken, özel stok yatırımı ve net ihracat kalemi büyümeyi olumsuz etkilemişti. Diğer yandan, yılın birinci çeyreğinde çekirdek PCE fiyat endeksi ise çeyreklik bazda %2,5 seviyesinde gelerek salgın öncesi dönemdeki ortalama seviyelerin de üzerinde seyretmişti.
 
Bunun yanında, ABD’de TSİ 15.30’da mayıs ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek. Nisan ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri sürpriz bir şekilde %1,3 oranında düşüş sergilemişti. Bu düşüşte temel etken yeni araba siparişlerindeki büyük düşüş olmuştu. Dayanıklı mal siparişlerinin mayısta ise %2,8 oranında artması bekleniyor. ABD’de ayrıca TSİ 17’de haziran ayına ilişkin Kansas City Fed imalat sanayi aktivite endeksi verisi, 2. çeyrekteki ekonomik toparlanmanın seyrine dair işaret vermesi bakımından takip edilecek.

Diğer yandan, ABD’de TSİ 15.30’da 19 Haziran haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularındaki düşüş trendine 12 Haziran haftasında ara verilmiş ve 412 bin kişiye yükselmişti. 19 Haziran haftasında yeni işsizlik maaşı başvurularının 380 bin kişi seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Öte yandan, TSİ 16.30’da Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in, TSİ 18’de New York Fed Başkanı John Williams’ın ve TSİ 20’de St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın konuşmaları takip edilecek. Ayrıca Fed, ABD’nin önde gelen bankalarına her yıl uyguladığı stres testlerinin 2021 yılı sonuçlarını yayınlayacak.

Avrupa tarafında, günün odak noktasında TSİ 14’te İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz toplantısı olacak. Banka, mayısta politika faizini %0,1’de sabit tutarken, varlık alım programını ise 895 milyar sterlin seviyesinde sabit bırakmıştı. Karar 8’e karşı 1 oyla alınmış, komite üyelerinden Başekonomist Haldane varlık alım programının azaltılması yönünde oy kullanmıştı. Ayrıca BoE, ekonominin beklenenden daha iyi gittiğini belirterek büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncellemişti. Enflasyon tarafında ise 2021 4. çeyrekte %2,5 ile tepe noktasına ulaşmasını beklemekteydi. Enflasyonun orta vadede %2’ye dönmesi beklenmekteydi. BoE’nin bugünkü faiz kararında bir değişiklik beklenmemekte fakat son toplantıda varlık alımlarının azaltılmasına yönelik üye oylarında değişiklik olup olmadığı izlenecektir.

Diğer yandan, TSİ 11’de Almanya’da haziran ayına ilişkin IFO iş dünyası endeksi açıklanacak.

Ayrıca 2 gün sürecek olan AB Liderler Zirvesi izlenecek. Söz konusu zirve kapsamında AB liderleri, Covid-19, göç konusu ve Türkiye ve Rusya ile ilişkiler de dahil olmak üzere birçok konuyu görüşmek üzere Brüksel’de bir araya gelecek. Diğer yandan, TSİ 14.35’te ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta’nın konuşması takip edilecek.
 
Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da haziran ayı reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı ve sektörel güven endeksleri verileri takip edilecek. Bu veriler öncesi bu hafta haziran ayına ilişkin tüketici güvenini takip ettik. Sıkı finansal koşullara karşın haziran ayında aşılama oranlarındaki artış ve kısıtlamaların gevşetilmesiyle güven endeksinin yükseldiğini gördük. Bugünkü anket göstergelerinde de benzer görünümünün sürebileceğini değerlendirebiliriz. Özellikle verilerin alt kalemlerindeki geleceğe yönelik beklentilerde iyileşme ve hizmet güven endeksindeki toparlanma ön plana çıkabilir.
 
Ayrıca TSİ 14’te PPK toplantı tutanakları yayınlanacak. TCMB, son toplantısında para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini vurgulayarak politika faizini %19 seviyesinde sabit tutmuştu.
 
TCMB bugün ayrıca DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz ve 18 Haziran haftasında toplam DTH miktarı 2,85 milyar USD (Bireysel 2,32 milyar USD düşüş ve kurumsal 0,53 milyar USD düşüş) azaldı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %55,1’den %55,8’e yükseldi. TL kredilerde haftalık %0,1 artış, YP kredilerde %1,13 ile belirgin düşüş, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,35 düşüş görmekteyiz.
  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 18 Haziran haftasında toplam ve net rezervin arttığını  hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 2,5 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 97,3 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 1 milyar USD azaldı. Buna göre net uluslararası rezervin 3,5 milyar USD artarak Kasım 2020’den bu yana en yüksek seviyeye olan 18,4 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stoku geçen hafta 0,53 milyar USD artarak (döviz swap stokunda 0,57 milyar USD artış ve altın swap stokunda 0,04 milyar USD düşüş) rezerv görünümüne destek verdi. Çin ile artırılan swap anlaşmasının ayın 15’inde hesaplara yansıması da rezerv miktarını olumlu yönde etki etkiledi.

ŞİRKET HABERLERİ 

 

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): İmkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Dallas ve Denver şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

7 Mayıs 2021 tarihli THY raporumuz için tıklayınız…

Polisan Holding (POLHO, Nötr): Polisan Holding’in %100 bağlı ortaklığı olan Polisan Kimya Sanayii A.Ş.’nin mülkiyetinde bulunan, Gebze/Tavşanlı 117/1 parselde yer alan 30.150,32 metrekarelik taşınmazı 22 Haziran 2021 tarihli Polisan Kimya Sanayii A.Ş.’de alınan Yönetim Kurulu Kararına istinaden 81,8mn TL bedel karşılığında satmıştır. 23 Haziran 2021 tarihinde satış işlemi tamamlanmış olup, ilgili tutar hesaplara transfer edilmiştir.

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Şirketin tarafından yurt dışında nitelikli yatırımcılara satılmak üzere ihraç edilen Paya Dönüştürülebilir Tahvillerin (Convertible Bond) satış işlemleri 22 Haziran 2021 tarihinde, toplam 200mn Euro anapara tutarı ve 30 Haziran 2021 kapanış/takas tarihi ile tamamlanmıştır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Banka ile Banka-Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASİSEN) arasında 19. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalanmıştır.

3 Mayıs 2021 Tarihli Yapı Kredi Bankası için tıklayınız…
 
SEKTÖR HABERLERİ 

 

Beyaz Eşya: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından açıklanan verilere göre; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, derin dondurucu ve kurutucudan oluşan altı ana ürün grubunda iç satışlar Mayıs ayında %11 artışla 668,126 adet oldu. İhracat ise Mayıs’ta %66 artışla 2.04 milyon adet olarak gerçekleşti. Ocak-Mayıs döneminde ise iç satışlar %36 artışla 3.86 milyon adet, ihracat da %51 artışla 10.55 milyon adet oldu. (Kaynak: Reuters)

TCMB: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) swap görüşmeleri, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bankacılarla gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yeniden kamuoyunun gündemine gelirken, swap için görüşülen ülkeler arasında İngiltere ve Malezya gibi ülkelerin olduğu belirtildi. Reuters’ın haberine göre aralarında Güney Kore’nin de yer aldığı bazı Asya ülkeleriyle de görüşmelerin gerçekleştirildiği ifade edildi. Görüşmelerin hızlandığı ve ilk anlaşmanın Azerbaycan ile yapılabileceği belirtildi. Kaynak: Bloomberght

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Anadolu ISUZU (ASUZU): Tiflis Belediyesi’ne ait Tbilisi Transport Company’nin açtığı ihaleyi kazanmış olan Gürcistan distribütörü GT Group LLC ile 15,9mn EUR tutarında toplu ulaşım aracı teslimatı ve bu araçların satış sonrası hizmetlerinin yerine getirilmesine ilişkin sözleşme dün itibarıyla imzalanmıştır. Söz konusu sipariş ile ilgili teslimatların 2021 yılı içerisinde GT Group LLC’ye sevk edilmesi planlanmaktadır.

TSKB GYO (TSGYO): Şirket, 500mn TL olan çıkarılmış sermayenin tamamı nakden karşılanmak suretiyle (bedelli) 150mn TL arttırılarak 650mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur.
   
FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 46 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 276 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,47 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,46-%1,51 bandında hareketin ardından %1,49 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde günlük bazda faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 30 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ
 

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu