Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Euro Bölgesi hizmet PMI verisinin 14 yılın zirvesine revize edilmesi ile alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün Avrupa piyasaları, ABD’nin tatil olmasının hacimlerde yarattığı baskıya karşın, Markit hizmet PMI verisinin 58,3 ile son 14 yılın zirvesine revize edilmesi pozitif görünümde etkili oldu. Özellikle hızlanan aşılama sürecinin ve kaldırılan kısıtlamaların desteğinde hizmet sektöründe ivmelenmenin tetiklendiğini görüyoruz. Böylece, FTSE 100 endeksi %0,58 yükselişle 7.164,91 seviyesinden kapanırken, CAC 40 endeksi %0,22 değer kazancıyla 6.567,54 seviyesinden tamamladı. DAX endeksi ise %0,08 artışla 15.661,97 seviyesinden tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında, Avustralya Merkez Bankası toplantısı öncesi karışık seyir görülüyor. Bankanın vaka sayılarındaki artışın imalat aktivitesi üzerindeki yansımalarına rağmen parasal desteği azaltması bekleniyor. Diğer yandan, OPEC+ toplantısında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin arz artışı konusunda anlaşmaya varamamaları sonrasında petrol fiyatlarının 80 dolar varil seviyesine yaklaştığını takip ettik. Söz konusu gelişmeler, anlaşmazlığın derinleşmesi durumunda fiyat rekabeti riskini artırıyor. Hisseler cephesinde ise, MSCI Asya Pasific endeksindeki enerji sektörü hisselerinin petrol fiyatlarındaki yükseliş ışığında alımlara sahne olduğunu izliyoruz. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah karışık seyir görülüyor. Bugün ABD’de ISM hizmet PMI verisine ek olarak Markit hizmet PMI verisinin revizyonu takip edilecek. ISM hizmet PMI Haziran ayı verisinin aylık bazda 0,2 puan düşüşle 63,8 seviyesnide gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Markit hizmet PMI verisinin de 64,8 seviyesinde teyit edilmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde perakende satışlar ve ZEW beklenti anketi takibimizde olacak. Hatırlanacağı üzere perakende satışlar verisi Nisan ayında yıllık bazda %23,9 artış kaydetmişti. ZEW beklenti anketi de Haziran ayında aylık bazda 2,7 puan düşüşle 81,3 seviyesine gerilemişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları verisine ek olarak Haziran ayı FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. Hatırlanacağı üzere, 25 Haziran ile sona eren haftaya ilişkin veri %6,9 düşüş kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu