Sponsorlu Bağlantılar

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt ameliyatı kataraktan kaynaklı olarak meydana gelen görmekayıplarını tedavi etmek için uygulanan cerrahi işlemlerdir. Yaşın ilerlemesi veya çeşitli hastalıklardan dolayı gözün içerisinde yer alan ve net bir şekilde görmeyi sağlayan mercekte bazı deformasyonlar meydana gelir. Göz merceğinin bozulması ile birlikte hastalara da uzağı ve yakını görememe, puslu görme, çift görme gibi birçok problem ortaya çıkar.

Katarakt tedavisi için tek tedavi yöntemi cerrahi işlemlerdir. Katarakt ameliyatı günümüzde ağrısız ve acısız bir şekilde ve kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. Katarakt ameliyatı fiyatları yapılacak olan işleme göre değişiklik gösterir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt ameliyat öncesinde uzman hekim hastanın şikâyetlerini göz önünde bulundurarak gerekli tetkikleri ve muayeneleri gerçekleştirir. Uygulama öncesinde göz bölgesi lokal anestezi yardımı ile uyuşturulur.

Görme problemlerinin sebebiyet veren bozulmuş göz merceği parçalanarak çıkarılır. Daha sonra bu göz merceği yerine yapay göz mercek yerleştirilir. Katarakt ameliyatı yaklaşık 30 ile 45 dakika arasında gerçekleştirilir.

Katarakt ameliyatı ve diğer göz problemleri ile ilgili tedavi yöntemleri uzman hekim tarafından belirlenir. Katarakt ameliyatı fiyatları ve işlemin detayları ile ilgili güncel ve detaylı bilgi için işlemin yapılacağı kurum ile iletişime geçilmelidir.

Katarakt Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Katarakt ameliyatı çok konforlu ve basit bir cerrahi uygulama olmasına rağmen katarakt ameliyatı fiyatları yüksektir. Ameliyat öncesinden hastaları en az 6 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemeleri gerekir. Katarakt ameliyatı günü rahat kıyafetler tercih ederek takı takmamak gerekecektir.

Katarakt ameliyatı öncesinde ve sonrasında yaklaşık 1 hafta kadar kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara verilmelidir. Alerjisi bulunan kişilerin de bu durumu uzman hekime bildirmeleri önemlidir. Katarakt ameliyatı fiyatları işlemin gerçekleştirildiği sağlık kliniğine göre farklılık gösterir.

Bulanık Görme Hangi Durumlarda Yapılır?

Katarakt, astigmat, miyop gibi göz hastalıklarından kaynaklı olarak meydana gelen bulanık görme problemleri tedavi edilmediğinde ciddi göz problemlerine sebebiyet verir. Bulanık görme herhangi bir nörolojik rahatsızlık, diyabet, tansiyon gibi hastalıklardan kaynaklı olarak da meydana gelebilir.

Görüş açısındaki nesnelerin buğulu veya beyaz görünmesini sebebiyet veren bulanık görme göz problemleri için öncelikle hastanın uzman göz doktoru tarafından detaylı muayenesinin yapılması gerekir. Bulanık görme tedavisi için öncelikle hangi gözde sorun olduğu belirlenmelidir.

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bulanık görme tedavisi öncesinde bulanık görmeye sebebiyet veren etkenler teşhis edilmesi gerekir. Bazı durumlarda basit nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelen bulanık görme problemleri kısa süre içerisinde kendiliğinden geçebilir. Ancak, aniden ortaya çıkan ve uzun süre devam eden bulanık görme problemlerinde sebebiyet veren durumun araştırılması gerekir.

Bulanık görme nedenleri arasında kornea yaralanmaları, makula sorunları, migren, optik, nevrit, göz travmaları ve yaralanmalar gibi nedenler yer alabilir. Baş ağrısı, konuşmadagüçlük, bulanık görme gibi semptomlar bulunan kişilerin hiç vakit kaybetmeden bir hekime görünmeleri şarttır.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı lens çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak göz merceğinin yapısının bozulmasından kaynaklı olarak tercih edilen bir yöntemdir. Genellikle 40’lı yaşların sonrasında oluşan görme problemlerinin tedavisinde uygulanan akıllı lens hastalara rahatlık ve konfor sağlar.

Gözlük kullanmak istemeyen kişiler de bu tedavi yöntemini tercih etmektedir. Akıllı lens fiyatları ürünün kalitesine göre farklılık gösterir.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens fiyatları kişiden kişiye farklılık gösterir. Akıllı lens tedavisi ile birlikte kişilere uygulanan diğer tedavi yöntemleri de fiyatlarda değişiklik görünmesine sebebiyet verir.

Ayrıca özel hastane, devlet hastanesi ve özel sağlık kliniği gibi işlemin yapılacağı kuruma göre de akıllı lens fiyatları değişir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu