Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kaymasının Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kaymasının Nedenleri ve Tedavisi

İnsan vücudunda en önemli organlardan birisi olan gözde oluşan rahatsızlıklar arasında en sık karşılaşılan göz rahatsızlıkları, göz kayması, göz felci, miyop, katarakt olarak sıralanabilir.

Göz kayması iki gözün birbiriyle uyum sağlamayıp, aynı noktaya bakmaya çalışırken gözlerin farklı yönlere bakması durumudur. Gözlerden birisi doğrudan nesneye bakarken diğeri göz aşağı, yukarı, dışa doğru bakar pozisyonda olur.

Şaşlık olarak bilinen göz kayması hastalığı sabit veya aralıklı olabilir. Bu rahatsızlık doğuştan olabildiği gibi erken çocukluk döneminde ortaya çıkabilir.

Gözler paralel hizalanmayıp yanlış hizalanması neticesinde gözlerden biri içeri dışarı yukarı aşağı ya da farklı açı ile konumlanır. Göz kayması tedavisi ile gözdeki şaşılık durumuna müdahale edilerek bu problem ortadan kaldırılabilir.

Göz Kayması Ameliyatı

Gözde meydana gelen şaşılık problemini gidermek için göz kayması ameliyatı yapılır. Bu ameliyatla göz küresinin dışında kalan kaslara müdahale edilerek göz kaymasının neden olan zayıf kaslar güçlendirilir veya normal seviyesinden daha güçlü olan kasların gücü azaltılır. Gözdeki rahatsızlığın derecesine göre kasların etkin noktaları değiştirilerek gözlerde paralellik sağlanır.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Göz kaymasının temel nedenleri, bebeklik körlüğü, beyin felci, katarakt, ateşli hastalıklar, göz kasları anomalileri, sorunlu hamilelik ve doğum retina kanseri, beyinde su toplanması, hemanjiomlar,down sendromu, travmatik beyin yaralanması, incontinentia pigmenti sendromu, trizomi 18  gibi durumlar göz kaymasına sebep olur.

Bazı göz kaymaları doğum ile birlikte olabildiği gibi yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. Göz kaslarındaki problem göz önünde bulundurularak hekimler tarafından gerekli tedavi yöntemleri belirlenir. Özellikle göz kayması ameliyatı göz kayması problemlerinde başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlar.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Göz kayması tedavisi gerektiren durumlarda hastaların merak konulardan birisi de göz kayması ameliyatı fiyatlarıdır.

Göz kayması ameliyatı fiyatları gözdeki hastalığa, derecesine, türüne, yapılacak müdahalelerin düzeyine göre değişiklik gösterir. Göz kayması tedavisi bütçe planlaması açısından güncel bilgiler için sağlık merkezi ile görüşülmesi daha doğru olacaktır.

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri

Şaşılıkta hekim tarafından yapılan muayene de gözde oluşan görme tembelliğinin düzeyi, hastanın yaşı ve yapılan tetkiklerden elde edilen sonuçlara göre göz kayması tedavisi yöntemi belirlenir.

Şaşılığın oluşum sebebine göre doğumsal şaşılık, gizli şaşılık, yetişkinlik döneminde görülen şaşılık kırma kusuruna bağlı şaşılık, kasvet uçlarına bağlı oluşarak oluşan şaşlık türlerine göre tedavi yöntemi farklılık gösterir.

Öncelikle hekim tarafından yapılan tetkik neticesinde gözde herhangi bir hastalık bulunup bulunmadığı belirlenir ve şaşılığın düzeltilmesi için cerrahi operasyon yapılabilir.

Bebeklik döneminde gözdeki şaşılık ilk 6 aylık süreçte meydana gelmişse göz kayması ameliyatı ile gözdeki şaşılık düzeltilir.

2 yaşından sonraki çocuklara ise gözlük kullanımı ve destekleyici göz damlaları önerilebilir. Bununla birlikte göz kapama uygulaması da hekimler tarafından gözdeki kaymanın ortadan kaldırılması için yapılan müdahaleler arasında yer alır.

Göz Felci Tedavisi Nedir?

Göz felci, göz çevresinde bulunan kasların zarar görmesi ile meydana gelen göz hareketi bozukluğudur. Bazı hastalıklar ve travmalardan sonra meydana gelen göz felci tedavisi için cerrahi yöntemler, gözlük kullanımı, göz kapama gibi yöntemler tercih edilebilir.

Uzman göz doktoru tarafından klinik ortamda yapılan detaylı muayene sonrasında göz felcinin boyutuna uygun şekilde gerekli tedaviler belirlenir.

Göz Felci Tedavi Fiyatları

Göz felci fiyatları hastaya konulacak teşhis ve tedaviye göre farklılık gösterebilir. Ayrıca, işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşu da fiyatta farklılık görülmesine sebebiyet verir. Göz felci fiyatları ile ilgili güncel ve detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği sağlık kurumu ile iletişime geçilmelidir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu