Gündem

Fed üyelerinin açıklamaları ve salgın cephesindeki gelişmeler izleniyor

Piyasa Gündemi

Geçen hafta Fed Başkanı Powell’ın enflasyon konusundaki açıklamaları, ekonomik görünümde devam eden iyileşme ve ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı yeni altyapı planı küresel risk iştahını destekleyen gelişmeler oldu. Fed üyelerinden gelebilecek açıklamalar ile ekonomik veri akışları piyasaların gündemindeki yerini koruyor. Dünya çapında aşılama çalışmaları devam ederken, Hindistan merkezli Delta varyantına ilişkin gelişmeler de yakından takip edilecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    17:30 ABD – Dallas Fed İmalat Endeksi Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Güçlü gelen ekonomik veriler ve ABD Başkanı Biden’ın altyapı planından destek bulan küresel hisse piyasalarında geçen hafta genelinde toparlanma çabası ön plana çıktı. BIST-100 Endeksi haftanın son işlem gününde TL’deki değer kaybının da etkisiyle yurt dışına kıyasla negatif bir ayrışma kaydetti ve cuma gününü %1,34’lük düşüşle 1.391,86 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında hafif satıcılı bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,74 – 8,76 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,73’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki hafta yaşanan geri çekilmenin ardından hafta başında 200 günlük ortalamanın da bulunduğu 1.378 civarına kadar gerileyen endekste, sonrasında yukarı yönlü hareketler etkili olsa da haftanın ikinci yarısında tekrar satışlar etkili oldu. Endeks cuma günü 1.390 civarına kadar gerileyerek burada kapanış yaptı. Bu hafta en önemli destek, geçtiğimiz haftanın dip seviyesi ve aynı zamanda 200 günlük ortalamanın da bulunduğu 1.378 civarı olacaktır. Bu seviyenin altına sarkılması teknik baskının şiddetlenmesine neden olarak, ilk olarak 1.300-1.330 aralığı gündeme gelecektir. Endekste 1.423 seviyesi aşılarak buranın üzerinde kapanışlar görülmediği sürece endekste olacak yukarı yönlü hareketlere karşı temkinli olmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu