Gündem

Dalgalı ama sadece seans içinde

Omicron koronavirüs varyantının ekonomik etkisine ilişkin endişelerin azaldığı, ABD enflasyon verileri öncesinde temkinliğin arttığı , petrol ve Avustralya doları gibi diğer risk varlıklarını sınırlı alanda hareket ettiği ve genel anlamda kendi içinde dalgalı bir güne başlıyoruz. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0.5 artarak iki haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken, Nikkei ve S&P 500 vadeli işlemleri primlerini yaptıktan sonra sabit kaldılar. ABD doları endeksi 96.029’da, Sterlin, daha sıkı COVID-19 kurallarının açıklanmasıyla 1,316usd ile bir yılın en düşük seviyesinde, Altın 1.783 usd /ons seviyesinde yatay, Euro/usd ise 1.1333 dolardan yine zayıf seviyelerden işlem görmeye devam ediyor. Omicron ile ilişkili manşet riski çok yüksek, kafa karıştırıcı ve gün içi hareketleri oldukça değişken hale getiriyor. BioNTech ve Pfizer , COVID-19 aşılarının üç aşamalı bir kürünün testlerde Omicron varyantını nötralize edebildiğini söylerken, Piyasalar Omicron’un ilk korkulandan daha az şiddetli olduğunu öne süren diğer ön verilerle de toparlandı, ancak İngiltere’de Omicron’un yayılmasını engellemek için daha sert kısıtlamalar yürürlüğe kondu. Piyasa’ya etkisi doğal olarak nötr’dü. İyileşme haberleri gelirken ingilterenin tedbirinin kalıcı ya da uzun süreli olması beklenmiyordu. Makro ekonomi açısından ise; Omicron varyantının ortaya çıkması ve varyantın ekonomiye etkileri konusunda daha fazla bilgi sahibi olunması ihtiyacı nedeniyle İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artırımını bu ay yapmak yerine gelecek yılın başlarına bırakması beklentisi güçlendi. Brezilya Merkez Bankası(COPOM), üst üste yedinci toplantısında da faiz oranında artışa gitti. COPOM, gösterge konumundaki Selic faiz oranı beklentiler doğrultusunda 150 baz puan artırılarak yüzde 7,75’ten yüzde 9,25’e çıkarıldı. Global piyasaların odak noktasında ABD’de yarın açıklanacak olan enflasyon verileri ve gelecek haftaki FED toplantısından faiz artırım zamanlamasına yönelik öngörü almak var, sonrası zaten Noel tatili. Fed’in daralma hızında bir ivme, neredeyse önceden tahmin edilen bir sonuç olarak görülüyor. Ancak güçlü bir rakam, gelecek yıl ikinci çeyrekte bir artış beklentilerini artırabilir. Fed fon vadeli işlemleri, önümüzdeki Mayıs için fiyatlandırmaya geçtiler. Çarşamba günü iki yıllık Hazine getirileri, %0,7140 ile Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün ise günü %0.69’te sabit kaldılar ve Çarşamba günü 4.6 baz puanlık bir sıçramanın ardından 10 yıllık getiriler %1.53’de kaldı. Genel beklentilerin üzerinde veriler gelse de , yıllık manşet ABD enflasyonunun geçen ay %6,8’e ulaşması bekleniyor. Bugünün gündeminde ise ; Almanya ticaret rakamları ve cari denge , ABD’de ise; işsizlik başvuruları ve toptan stoklar verilerini takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yatırımcıların Omicron varyantına ilişkin gelişmelere ağırlık vermeleri ile karışık seyretti.

Çin’de üretici fiyatları enflasyonu Kasım ayında son 26 yılın en yüksek seviyesinden ılımlı bir şekilde yavaşladı. üretici fiyatları endeksi Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 yükseldi. Ekonomistler artışın yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyordu. Tüketici fiyatları endeksi ise söz konusu dönemde yüzde 2,3 ile Ağustos 2020’den beri en hızlı artışını gerçekleştirdi, ancak bu rakam yüzde 2,5 olan beklentinin altında kaldı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş’nin 100 milyon lira bedelli ve 300 milyon lira iç kaynaklarından bedelsiz sermaye artırım başvurusunu onayladı

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yeniden değerleme oranını yüzde 36.2’den yüzde 25’e indiren Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, COVID-19’un yeni varyantı Omicron’un hakim varyant haline gelmekte olması karşısında salgın ile mücadelede B Planı olarak adlandırılan yeni tedbirleri uygulamaya koyacaklarını duyurdu.

İngiltere’de hükümet, Omicron varyantı nedeniyle aşı pasaportunu zorunlu hale getirdi

ABD Senatosu Çarşamba gecesi, Başkan Joe Biden’ın özel sektör çalışanlarına koronavirüs aşısı ya da test zorunluluğu getiren talimatını bloke etmeye yönelik teklifi onayladı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) AstraZeneca’nın COVID-19’a karşı geliştirdiği antikor tedavisinin bağışıklık sistemi zayıf veya koronavirüs aşılarının ağır yan etkilerine yaşamış yetişkinler ve çocuklarda kullanımına onay verdi.

Brezilya Merkez Bankası faizi 150 baz puan artırdı ve sıkılaşmanın devam edeceğini vurguladı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün bir grup bankanın CEO’ları ile bir araya gelerek stablecoinlerin durumunu görüştü.

İngiltere’de Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) kripto ile ilişkili yatırımlardan ortaya çıkan zararların İngiltere’nin ulusal zarar tazmin, telafi programından tazmin edilmeye uygun olmadıklarına karar verdi.

İsviçre Merkez Bankası (SNB) ve Fransa Merkez Bankası (BoF) tarafından yapılan, Avrupa’nın ilk sınır ötesi merkez bankası dijital parası (CDBC) ödemeleri denemesinin başarılı olduğu duyuruldu.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu