Sponsorlu Bağlantılar

 Cami Halısı Modelleri  

Cami Halısı Modelleri 

Herkesin ilgisini çeken camilerdeki dokuma halılar, oldukça fazla çeşitleri ile  halı severlerin gözdesi olmaya devam etmekte. En göz alıcı ve zarif çeşitlerin bulunduğu halıların önemli yerlerde imal edilerek camilere geldiği de bilinmektedir. En özel dokumalarıyla özel üretim yapılan cami halıları, hiçbir yerde bulunmayacak tasarımıyla eşsiz güzellikte, camilerin zeminini en güzel şekilde yansıtır. Ziyaretçilerin akınına uğrayan camilerin en çok dikkat edilen noktalarından biri de halı çeşitleridir. Farklı tasarımların birleştiği  modellerin birçok çeşidi bulunur. Sadece camiler için yapılan bu tasarımlar yakından görülmeye değer niteliktedir. Büyük işçiliğin olduğu ve en özel tasarımların bulunduğu camiler de ziyaretçilerini yakından görme şansına eriştiği modeller çoğu kişi tarafından merak edilir.

Cami Halılarında Çeşitler

Cami halısı farklı tasarımların oldukça ilgi gördüğü çeşitler arasında gelen göbekli cami halısı modelleri, oldukça ilgi görmektedir. İbadetlerin gerçekleştiği camilerde temizliğin ön planda olması ile birbirinden güzel tasarımlı halılar arasında göbekli halı, tam merkez kısmında bulunan örgelerden dolayı bu ismi alır. Renkleri ise farklılık gösteriliyor. Birbirinden farklı seçeneklerin yer aldığı tasarımlardan göbekli halı tasarımı ise tam göbek kısmından başlanarak donuma oluşturulmuştur, bu yüzden de adı göbekli halı olarak geçer. Bir diğer halı modellerinden olan natürel cami halısı modelleri de hem renk hem de tasarım olarak birbirinden farklı modellerde dokumalarıyla revaçta olan halı modellerinden oluşuyor

Camilerde Özel Dokuma Halılar 

Camilerde bulunan halıların, özel birçok çeşidi bulunur ve bu çeşitlerden bazıları da;  Seccadeli cami halısı fiyatları da beğenilen diğer halılardan sadece biridir. Bulunduğu yere farklı tarzını yansıtır ve camiyi ziyaret edenler için de zarif modelleriyle en çok tercih edilen halı çeşididir. Aralarında desenli olanları da vardır. %100 yün dokuma ile tasarlanmış modelde ziyaret edenlerin ilgisini bir hali çekmektedir. Bir başka model olan yün cami halıları da en çok beğeni alan tasarımlardandır. Her camiye uygun ebat seçeneklerinde üretilen ve monte edilebilen halı modelleri arasında yer alır. Tasarımların ibadet yeri olan camilerde en önemli detaylar arasında halılar gelir. İmalatı sırasında kullanılan iplik çeşidi de hakiki yün olarak kullanılır.

Özel Tasarımlarıyla Cami Halıları

İbadet edenlerin en çok gittiği camilerde bulunan halı modelleri, herkesin ilgi odağı olmaktadır. Farklı desen ve kendine özgü tasarımların üretildiği modellerde, seçenekler de bir o kadar fazladır. Cami halı fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Özel montajı için de mescit halıları belirli ebatlarda hazırlanarak döşemeye uygun hale getirilir. Her cami için ayrı hazırlanan halıların modelleri ve tasarımları benzerlik gösterir. Belirli tasarımların haricinde üretimi yapılmaz.  Tarihi dokusuna uygun estetik zevkin  ibadet edenlerle buluştuğu noktada, görsel tasarımıyla  belirlenen halı modellerin dokumada kullanılan malzemeleri de farklılık gösterir. Her modelin kendine has bir tasarım şekli varken sade modellerin de mevcut olması tercihleri çoğu zaman bu yöne çekmektedir.

Camilerde Yün Döşeme Halılar

Hakiki koyun yününden dokunan cami halılarında, sınırlı sayıda ip çeşidi vardır. Beklentileri karşılayan ve fiyat olarak da her model farklılık gösterir. Cami halıları da, kendi aralarında ikiye ayrılır. Doğal malzemeden imal edilen modeller ve doğal olmayan malzeme kullanımı ile imal edilmiş olan halı modelleridir. Diğer iplik çeşitleri de, İpek, pamuk tarzında doğal olan malzemelerle imalatı yapılır. Uzun süre dayanıklı kaldığı için ip seçenekleri oldukça önemlidir. Fiyat seçenekleri de modellere göre farklılık gösterir. Natürel halı çeşitlerinde gri renk kullanılarak  birçok çeşidi de bulunur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu