Gündem

BİST100 endeksi

Küresel piyasalarda yatay seyir sürerken, yurt içi piyasalarda ana gündem maddesi faiz ve enflasyon olarak göze çarpıyor. Salı akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT’de gazetecilerin sorularını yanıtlarken faiz ve enflasyon hakkındaki açıklamaları Türk Lirasının Dolar karşısında değer kaybının hızlanmasına neden oldu. Kur 8,77’yi test etti. Erdoğan, ”Merkez Bankası Başkanı ile görüştüm. Faizleri düşürmemiz lazım. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için rahatlama dönemine girmiş olacağız.” dedi. Türk Lirası yılbaşından bu yana yaklaşık %16 değer kaybetti. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri içerisinde en çok değer kaybı yaşanan para birimi olarak Türk Lirası göze çarpıyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe kurdaki sert yükselişin de etkisi ile %0,81 oranında düşüşle 1.420 seviyesinden başlangıç yaptı. Düşüşle başlayan endekse seans içerisinde tepki alımları gelirken, Dolar / TL’de 8,60 – 8,62 seviyelerinde dengelendi. Yurtiçi piyasalar TCMB’nin PPK toplantısı öncesinde dün gerçekleştirdiği yerli ve yatırımcılarla olan sunuma odaklandı. Sunum ardından gelen alımlar sonrası endeks günü %0,09 oranında düşüşle 1.430 seviyesinden tamamladı. Elektrik sektörü payları %2,14 oranında değer kazanırken, ticaret sektörü payları %1,44 oranında değer kaybetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla yapılan toplantıda piyasadaki erken gevşeme beklentisinin uygun olmadığını belirtti. Kavcıoğlu, toplantıda 3. çeyreğin sonu itibariyle Türkiye’de dezenflasyon sürecinin başlayacağını ifade etti.

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi ve AmCham Türkiye (Amerikan Şirketler Derneği), Türkiye ile ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’a ilettikleri mektubun detaylarını paylaştı. NATO Zirvesi öncesi, Türkiye ve ABD Başkanlarına gönderilen mektupta, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin istendiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield görüştü. Görüşmede bölgesel meseleler ve BM çerçevesinde Türkiye – ABD iş birliği konuları ele alındı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu